+48 502 632 712 | molii.odrii@gmail.com

+48 502 632 712 | molii.odrii@gmail.com

FAQ

 • Chusta nowa czy używana?

  Chusty używane się złamane, czyli lepiej pracują i układają się na dziecku, ponieważ przez to, że były wielokrotnie wiązane stały się bardziej miękkie. Jednak coraz więcej producentów wypuszcza na rynek chusty, które są miękkie od nowości. 
 • Czy dziecko noszone w chuście ma czym oddychać?

  Tak. Dziecko w chuście ma wystarczającą ilość powietrza. Jeśli mamy jakieś obawy, zawsze możemy kontrolować nosek dziecka, kiedy np. drzemie sobie w chuście. Wystarczy lekko przechylić główkę dziecka na bok.
 • Co to są domieszki w chuście i czy warto kupić chustę z domieszkami?

  Na początek warto skupić się tylko na chuście 100% bawełny. Co nie znaczy, że jeśli ktoś poczuje się już pewniej, nie może potestować innych. Konopie choć twarde, często polecane dla ciężkich i dużych dzieci, bardzo nośne chusty. Podobnie chusty z dodatkiem lnu. Jedwab może być śliski, a wełna szorstka. Wszystko jednak zależy od różnych firm i producentów, a także naszych subiektywnych odczuć. Każda chusta jest inna, ma swoich zwolenników jak i przeciwników. 
 • Czy wystarczy mi jedna chusta?

  Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Do pierwszych prób chustowiązania na pewno wystarczy nam jedna chusta. Fajnie mieć 2 chusty tkane, krótszą i dłuższą, bo każda pasuje do innych wiązań. Jeśli masz pod ręką chustę kółkową, to taki zestaw na początek w zupełności nam wystarczy.
 • Dlaczego nie można nosić dziecka przodem do świata?

  - ciężar dziecka opiera się na kroczu- nie ma możliwości podparcia główki dziecka
  - brak pozycji kucznej
  - dziecko jest nienaturalnie wygięte do tyłu
  - do dziecka dociera za duży nadmiar bodźców
  - dziecko nie ma się jak schować przed światem
 • Ile czasu można nosić dziecko w chuście?

  Najlepsze miejsce dla spontanicznego rozwoju dziecka to twarde podłoże i na nim dziecko powinno spędzać jak najwięcej czasu. Chusta to pomoc w noszeniu i to ile dziecko w niej przebywa, zależy tak naprawdę od jego potrzeby zaspokojenia bliskości, etapu rozwoju, choroby. Nie ma jakiegoś określonego limitu noszenia dziecka w chuście. Ale nie znam też przypadku gdzie dziecko przebywa w chuście więcej niż 3 godziny na raz. Długość i ilość noszenia zależy tylko i wyłącznie od potrzeb dziecka i rodzica. Może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od etapu rozwoju, choroby, potrzeby bliskości.
 • Ile kosztuje chusta?

  Ceny dobrych chust zaczynają się od 180-250 zł, a kończą w okolicy nawet 4000 zł. Na rynku jest spory wybór chust polskich i zagranicznych. Za ceną chusty stoją specjalne tkaniny, testy, naturalne barwniki. Jeśli chusta jest tania, to moim zdaniem nie spełnia wszystkich warunków dobrej chusty. Warto dodać, że chusty nie tracą na jakości. Zadbaną i wypielęgnowaną chustę spokojnie sprzedamy za naprawdę dobrą cenę.
 • Jak ubrać dziecko do chusty?

  W chłodne dni chustę zawsze zakładamy pod kurtkę/bluzę, sama chusta jest też dodatkową warstwą ochronną. W takim przypadku maluszek może być ubrany lekko, np. tak jak chodzi po domu. Wystające nóżki z chusty okryjmy grubszymi skarpetami, do tego czapeczka na głowę oraz apaszka/szalik. Fajnym pomysłem jest założenie dziecku bluzy z kapturem, kaptur chroni przed wiatrem, daje poczucie izolacji od świata zewnętrznego, jeśli dziecko poczuje potrzebę schowania się przed nim. W lato ubieramy dziecko jak najlżej. Pamiętajmy o tym, że dziecko noszone blisko rodzica jest ogrzewane przede wszystkim jego ciepłem.
 • Jaką wybrać długość chusty?

  Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od rodzaju wiązań oraz rozmiaru rodzica. Dlatego przed zakupem chusty warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, który pomoże nam wybrać odpowiednią chustę biorąc pod uwagę nasze oczekiwania co do noszenia dziecka.
 • Jakie wiązanie jest najlepsze dla noworodka i nie tylko?

  Nie ma jednego słusznego wiązania. Wszystko zależy od budowy ciała rodzica i dziecka oraz ich oczekiwań wobec noszenia. Maluszek w chuście musi mieć pozycję kuczną, a nie siedzącą. Zgięcie nóżek w kolankach powinno wynosić około 110 stopni. Odwiedzenie nóżek, czyli rozkrok w przypadku noworodka nie większy niż 60 stopni, a w miarę dorastania dziecka nie powinien przekraczać 90 stopni. Pupa dzięki temu naturalnie wpada w zagłębienie chusty. Powstaje charakterystyczna kifoza, przesunięcie miednicy do tyłu. Chusta pełni rolę ciasnego bandażu, podtrzymuje dziecko na całej swojej płaszczyźnie, tym samym odciąża również noszącego. Dziecko i matka powinny być jednym ciałem. Kiedy noszący pochyla się do przodu, maluszek dalej ściśle przylega do niego.
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze chusty?

  - Splot: skośno-krzyżowy, czyli tkanina wykonana z bawełnianych, mocnych włókien tkanych wzdłuż i poprzek
  - nawet po wielokrotnym praniu zachowuje swoją jakość i proporcje
  - warto zwrócić uwagę na brzegi chusty, aby były obszyte podwójnie
  - ponieważ dzieci często ślinią chustę powinna być ona wolna od szkodliwych substancji oraz barwników
  - dodatkowym atutem jest oznaczony środek chusty
  - krawędzie w różnych kolorach, ułatwiające odróżnienie ich od siebie nawzajem
  - chusta wyprana nawet w 60 stopniach nie kurczy się
  - posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100
 • Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

  W prawidłowym wiązaniu dostosowanym do potrzeb małego dziecka, można nosić już noworodka. W praktyce zawsze zalecam, by był to moment odpowiedni zarówno dla mamy jak i dziecka. Bardzo ważne jest samopoczucie mamy po porodzie oraz to, by wiązanie było dopasowane do obojga.
 • Od kiedy można nosić dziecko w nosidle?

  Jeśli zdecydujemy się wybrać nosidło zamiast chusty, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze do nosidła wkładamy dziecko, które potrafi siedzieć samodzielnie. Wbrew informacjom podawanym przez niektórych producentów nosideł, nie powinno się w nich nosić dzieci, których układ kostno-mięśniowy nie jest na to gotowy. Nosidła mają to do siebie, że kręgosłup dziecka ulega w nich wyprostowaniu. Dopiero kręgosłup dziecka, które samodzielnie siada i jest w stanie przez dłuższy czas utrzymać się w pozycji siedzącej, jest do takiego obciążenia przystosowany. Wybierając nosidło zwracamy uwagę na odpowiednią szerokość panela, prawidłowe ułożenie stawów biodrowych i kręgosłupa dziecka. Zawsze nosimy dziecko przodem do siebie, a nie do świata.
 • Jakie mamy rodzaje nosideł

  Do najczęściej spotykanych nosideł miękkich dostępnych na naszym rodzimym rynku należą: nosidła typu mei-tai, nosidła hybrydowe oraz nosidła klamrowe (zwane ergonomicznymi). Różnią się one sposobem zakładania. Nosidła typu mei-tai posiadają wiązany pas biodrowy oraz wiązane pasy naramienne. Nosidła hybrydowe mają pas biodrowy zapinany na klamrę oraz wiązane pasy naramienne, natomiast nosidła klamrowe są w całości zapinane na klamry.
  Nosidła umożliwiają noszenie dziecka na przodzie, na plecach, a niektóre rodzaje również na biodrze. Warto pamiętać, by wybierać takie, które mają miękki panel obejmujący uda dziecka aż do granicy dołów podkolanowych oraz podtrzymujący kręgosłup dziecka na całej jego długości.
 • Czy chusta elastyczna jest dobra na początek noszenia?

  W chuście elastycznej trudno jest uzyskać prawidłową pozycję dziecka (uzyskuje się zbyt duże odwiedzenie nóżek w stawach biodrowych), jak również kontrolować napięcie materiału. Zazwyczaj jest on napięty zbyt mocno lub zbyt słabo. Szczególnie trudno jest zabezpieczyć górne partie kręgosłupa dziecka oraz jego główkę, co w przypadku noworodków i małych niemowląt jest szczególnie istotne. Wbrew obiegowej opinii, chusty elastyczne są przeciwwskazane u wcześniaków, których noszenie powinno się odbywać jedynie w dobrze dociągniętej chuście tkanej. Wadą chust elastycznych jest również dodatek włókien syntetycznych, które sprawiają, że szybko się pocimy. W chustach tych nosi się dzieci tylko z przodu. Ponadto niemowlęta szybko wyrastają z takich chust – ze względu na ich rozciągliwość, chusty elastyczne nie nadają się do noszenia dzieci cięższych niż 6-8 kg, ponieważ rodzice szybko odczuwają wzrastający ciężar.

Social